Odzież robocza musi chronić pracowników na wiele różnych sposobów, z pewnością na wielu stanowiskach pracy można spotkać różnego rodzaju zagrożenia.

Każda firma powinna być tego świadoma i dobierać odzież roboczą odpowiednio do wykonywanej pracy. Przykładowo osoby pracujące w magazynie, gdzie korzysta się z wózków widłowych powinny nosić odpowiednie obuwie ochronne. Buty tego rodzaju najczęściej wyposażone są we wzmocnione noski. Obecnie najczęściej wykorzystuje się tworzywa sztuczne, ale także spotyka się noski aluminiowe i stalowe. Jednak w zimie metal może nie być najlepszym pomysłem ze względu na przewodnictwo termiczne. Podobnie jak nasze palce powinna być także chroniona nasza pięta.

Oczywiście każdy pracownik powinien także posiadać spodnie, koszulę i kurtkę, które będą go chroniły.

Ale odzież robocza powinna także zapewniać widoczność pracowników, dlatego też wykorzystuje się ubrania w kolorach odblaskowych. Dzięki temu można będzie wyeliminować wiele różnych zagrożeń. Oczywiście należy pamiętać aby dobierać odzież roboczą zależnie od pory roku, wysoki poziom komfortu jest tak samo ważny jak ochrona przed zimnem i ciepłem. Szczególnie zimą ważne jest, aby nosić kilka warstw, aby ciepło ciała nie mogło uciekać.

Oprócz podkoszulka wykonanego z bawełny, sprawdzą się również sprawdzone kalesony.

Oba warianty mogą być wykonane z czystej bawełny lub bielizny funkcjonalnej. Bawełna jest szczególnie ciepłym materiałem, co jest szczególnie przydatne, gdy trzeba pracować na zewnątrz w mroźnych temperaturach przez długi czas. W lecie kiedy pracownik się poci potrzebna jest specjalna bielizna która będzie odprowadzała ciepło i wilgoć. Dlatego tak ważna będzie właściwa odzież termoaktywna chłodząca, chodzi o zapewnienie pracownikowi maksymalnego komfortu podczas pracy. Musi być ona także wygodna, ponieważ nie może ograniczać ona ruchów. Wygoda jest ważna ponieważ pracownicy czasem muszą wykonywać zadania w nietypowych pozycjach, nie możne być ciasna.